piątek, 13 listopada 2009

Rzeszowski Socrealizm na rysunkach Aleksandra Codello.

 Rzeszów, miasto wojewódzkie znamionuje dynamizm i wszechstronny rozwój. Wyrastają okazałe gmachy, wieżowce, dzielnice mieszkaniowe. Nowoczesna dzielnica mieszkaniowa na prawym brzegu Wisłoka, park na Lisiej Górze, piękne bulwary to najbliższa perspektywa rozwoju Rzeszowa - to nie wizja, to rzeczywistość. Tak o Rzeszowie pisał w 1956 roku Aleksander Codello, autor publikowanych rysunków. Dziś pierwsza seria- rzeszowski socrealizm, który nadał naszemu miastu wielkomiejskiego charakteru.
Historię tego okresu świetnie przybliża artykuł Piotra Gądka. Po przeszło 50-ciu latach, okazałe gmachy mają się całkiem nieźle. Zarówno Komenda Wojewódzka Policji, Urząd Wojewódzki czy Sąd Administracyjny wyglądają jak świeżo po budowie. Najbardziej spektakularnym przykładem renowacji jest obecny Instytut Muzyki. Ten obiekt, mimo młodego wieku, jest wpisany w rejestr zabytków a remont odbył się ze szczególnym poszanowaniem architektonicznego detalu. 



Nieco mniej szczęścia mają niektóre kamienice stanowiące część socrealistycznego, urbanistycznego założenia. Ich elewacje często przykrywa wartstwa styropianiu, giną charakterystyczne szczegóły a nowa paleta kolorów pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście takich zniszczonych kamienic jest niewiele. W najbliższym czasie skierujemy prośbę o objęcie szczególną troską socrealistycznego dziedzictwa do odpowiednich służb miejskich.


3 komentarze: